Hierbij het stukje uit de Limburger:
Bron : De Limburger (dit stuk is van de site van Els Basten)
Datum: 2 februari 2006
Te moe om het huis te poetsen, al doodop na een rondje met de hond, een kater van drie weken na één avondje stappen? Als u deze symptomen herkent, bestaat de kans dat u lijdt aan myalgische encephalomyelitis (ME), ook wel chronisch vermoeidheidssyndroom (CVS) genoemd.
Net als Els Basten uit Venray. De jonge vrouw (23) schreef er een boek over, dat vandaag uitkomt.
Voordat haar boek 'Verborgen geluk' naar de drukker ging, moest Els het manuscript nog doorlezen. Ze had twee dagen tijd voor de ongeveer 150 bladzijden. Els was op tijd klaar, maar lag daarna een week op bed. "Ik had teveel gedaan", zegt de krullenbol.
Het voorbeeld geeft aan wat voor gevolgen ME heeft op het leven van patiënten. Van de minste inspanning worden ze lichamelijk en geestelijk moe. Spierpijn, hoofdpijn, slappe benen, gevoelig voor licht en geluid. "Het lijkt een beetje op griep", vertelt Els.
Ze was veertien en leerlinge van vwo2, toen ME zich bij haar openbaarde. Op haar zeventiende moest ze stoppen met school. Een jaar lang lag ze vooral thuis in bed. Ze begon met brieven schrijven met haar vriendin Anouk. De briefwisseling en haar dagboek vormden de basis voor het boek waar ze erg trots op is. In 'Verborgen geluk' geeft ze een inkijk in het leven dat ze met en door haar ziekte leidt.
Op het omslag is de schaduw van Els te zien op het strand van Callantsoog, waar ze op haar achttiende een jaar in een vakantiehuis vlakbij zee woonde. Een hele onderneming voor de jonge vrouw, die alleen haar golden retriever Noah bij zich had. "Ik kende er niemand, kwam uit de beschermde omgeving en ik had bijna geen energie. Een wandelingetje over het strand, eten koken en eten, meer kon ik niet op een dag. Maar ik wilde thuis weg. Mijn gevoel zei dat ik het moest doen."
Momenteel gaat het beter met Els. Ze volgt - heel rustig - een deeltijdopleiding en woont zelfstandig met haar Noah. Haar boek kost 15 euro en is onder meer is verkrijgbaar via
www.elsbasten.com .